The First Turk Immigrant or The Nameless Heroes of The Revolution


Previous exhibited locations Framer Framed June-September 2018 and October- November Werkplaats Molenwijk. *TTFI or TNHOTR was made possible with support by SAHA and Stichting Stokroos. chapter V; references of TFTI OR TNHOTR, video, 4:01min, 2013

For more information about each representatives download PDF file

The First Turk Immigrant or The Nameless Heroes of The Revolution takes, as its point of departure, the 1960s negotiations between Austria, Belgium, Denmark, France Germany, Sweden, Switzerland, The Netherlands, The United Kingdom and Turkey about what we now call the guest worker. Even though ‘guest worker’ immigrants had very diverse ethnic origins they all fell under the collective noun ‘The Turk Immigrant’. Many of these men and women emigrated not only for economical, but also for political reasons. Some left under political pressure because their views were not in line with the Turkish governments of the time. But they did not flee because they gave up hope; some of these political refugees remained active in politics, while others found different ways to give form to their ideals.

By identifying a political refugee from Turkey in each country which part of the initial treatise concerning the guest workers from Turkey (under which pretext they emigrated) narratives of what I call ‘the Nameless Hero’ will come to the fore. Those who had to leave Turkey because of political reasons, silenced in their own country, acquire a voice in this project. Mostly unheard of within the popular discussion concerning The First Turk Immigrant, these Nameless He- roes kept struggling for their beliefs and, step by step, paved the path towards change.

The First Turk Immigrant or The Nameless Heroes of The Revolution enfolds a narrative in five chapters.Chapter I, and central to the project are the bronze busts of each of the representative Nameless Heroes. The subsequent chapters narrate, in multiple forms and diverse media, the history of the Nameless Heroes and The Revolution they were part of.

Chapter II is the postal stamps with the image of each of the participant Nameless Heroes, as if they were famous/important persons in Europe during 1970s. All the official communication throughout the project contains both the hallmark and the post stamps. Inside the envelopes, there is information about The First Turk Immigrant or The Nameless Heroes of The Revolution and the biography of each representative. It is free to take for the audience.Chapter III will exist out of maps, formed by the hallmark of The First Turk Immigrant or The Nameless Heroes of The Revolution, of each of the countries the Nameless Heroes represent. I use a stamp of the hallmark and an ink pad to make the maps, each one of them containing as much stamps as there are Turk immigrants in that country. This will make about 5.000.000 stamps for the 9 Countries.

Chapter IV is interested to develop different types of presentations by using the language of the busts which could hint to the past and yet insert an ambiguity both in the historical narrative as in the language of the monument. Thereby I envision to pair the busts of these selected figures (Chapter I) which are mount- ed on a trailer car, as a kind of “mobile monument” as well as a tribute to these unsung heroes in public space.

Chapter V, the final chapter, will employ a more open-ended poetic approach, inspired by the anecdotes and stories of the Nameless Heroes and above all their interest and influence by art, some of them being amateur or even professional photographers, craftsman, writers, poets, or musicians. At the same time this chapter tells about the research; interpreting the stories of the Nameless Heroes, inter- weaving them with the general histories, and archiving the process.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.